Programowanie – jak godziny spędzane przed komputerem mogą rozwinąć Twoje dziecko? 

 

Programowanie to jedna z najbardziej poszukiwanych aktualnie na rynku pracy specjalizacji. Jeszcze jakiś czas temu dostępna tylko dla studentów wyższych uczelni, teraz to umiejętność, która szturmem wchodzi do szkół podstawowych i średnich na całym świecie. Dlaczego tak się dzieje? Czym w ogóle jest tzw. kodowanie i jakie korzyści płyną z jego nauki?

 

Nowoczesny świat, w którym żyjemy jest sterowany przez komputery odpowiedzialne za domy, serwery banków, dostawy jedzenia, telefony komórkowe, pralki czy nawet lodówki. Programowanie można określić jako pisanie podstawowych instrukcji dla wspomnianych komputerów. W świecie coraz większej digitalizacji zapotrzebowanie na ekspertów programowania będzie rosło.

 

Nowoczesny trend nauki w szkołach kładzie nacisk na nauczanie takich cech jak kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, współpracy i logicznego myślenia. Dlaczego? Są to uniwersalne zdolności, niezbędne do życia w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Programowanie jest jednym z narzędzi, które nie tylko pielęgnuje, ale rozwija wyróżnione cechy.

 

„Moje dziecko marnuje czas przed komputerem…”

 

Czy aby na pewno? Dzisiejsze dzieci i młodzież korzystają z narzędzi XXI wieku. Komunikują się, spotykają, dzielą emocjami, tworzą wirtualne społeczności, zawiązują przyjaźnie przez ekran smartfona czy komputera, który staje się chcąc nie chcąc ich oknem na świat. Czy powinniśmy karać za to nasze dzieci? Odłączać wtyczkę do prądu?

Oczywiście, że nie! Wręcz przeciwnie. Jeżeli Twoje dziecko spędza dużo czasu przy grach komputerowych, może czas pokazać mu, jak powstają takie gry? Może to czas, by zaszczepić w nim zainteresowanie i stworzyć przestrzeń, gdzie będzie mogło realizować swoje pasje najpierw hobbystycznie, a później może zawodowo. Programowanie, tak samo jak inne dziedziny nauki czy sport, niosą za sobą wiele ukrytych korzyści, których na pierwszy rzut oka nie widać. Jakich?

 

  • Rozwój myślenia logicznego – komputer realizuje pewien algorytm polegający na serii logicznych zdarzeń. Podczas zajęć uczniowie segregują i budują własne ciągi wydarzeń, które mają doprowadzić do określonego rezultatu.
  • Kształtowanie kreatywności – To tak, jak z klockami LEGO. Dzieci intuicyjnie łączą dostępne elementy tworząc różne modele. Tak samo podczas zajęć dla najmłodszych. W Pracowni Umysłu korzystamy z języka Scratch, w którym po połączeniu prostych bloków, tworzymy programy, które następnie są inspiracją dla tworzenia coraz bardziej skomplikowanych rozwiązań.
  • Nauczanie oparte o błędy – Programy powstają przy metodzie prób i błędów, w trakcie zajęć kształtujemy umiejętność radzenia sobie z porażką, cierpliwości i poszukiwania nowych kreatywnych rozwiązań.
  • Odnalezienie swojego JA w technologii – kodowanie pozwala dzieciom w świecie zdominowanym przez cyfryzację przekształcić się z biernych konsumentów w świadomych użytkowników.
  • Przewaga na rynku pracy – skorzystanie z zajęć programowania to pierwszy, dyskretny krok w kierunku zawodowej przyszłości Twojego dziecka. Coraz częściej określane jako język przyszłości może w przyszłości okazać się bardziej popularne niż angielski czy niemiecki. Ciężko w to uwierzyć? Wcale nie, wystarczy spojrzeć na gigantyczne zapotrzebowanie rynku pracy, modyfikację programów uczelni i wprowadzanie nauki kodowania już do szkół podstawowych.

 

 

Od czego zacząć?

 

Naukę, a raczej początkowo zabawę z programowaniem, może rozpocząć już 6-7 latek. Proste programy graficzne takie jak Scottie Go! nie wymagają jeszcze sprawnego czytania i pisania, a pozwalają na świetną zabawę. Dla nieco starszych dzieci bardziej wymagającym programem kształtującym umiejętność kodowania będzie Scratch. Starsza młodzież, posiadająca już pewne podstawy logicznego myślenia może poznawać i doskonalić programowanie w języku C# i JavaScript.

 

Kursy programistyczne Pracowni Umysłu to zajęcia skierowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdym wieku i poziomie umiejętności. Nasze zajęcia prowadzone są w małych kameralnych grupach, tak aby zapewnić indywidualną opiekę nauczycieli z najlepszych szkół i uczelni w Polsce. Więcej informacji na temat naszych kursów znajdziesz na stronie https://pracowniaumyslow.pl/#oferta-kursow. Wejdź i zapisz się już dziś!