Dlaczego wszyscy chcą dzisiaj zostać programistami?

Rynek pracy w Polsce i Europie, ale także w innych częściach świata cały czas się zmienia. Do lamusa odchodzi coraz więcej tradycyjnych zawodów wypieranych przez nowoczesne rozwiązania. Natomiast niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się branża IT. Wiele atrakcyjnych ofert, stała praca i wysokie zarobki. I jeszcze dodatkowe „bonusy” dla najlepszych. Tym firmy kuszą specjalistów. Nic, więc dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych jest przebranżowieniem i nauką programowania.

Oczywiście wiele osób obawia się zamiany zawodu, który, ich zdaniem, jest przeznaczony tylko dla ludzi ze ścisłym umysłem. Kolejne obawy wzbudza wiek, w jakim można rozpocząć pracę w IT. – Czy nie jestem na to za stary i na pewno podołam – pytają osoby zgłaszające się do Pracowni Umysłów, zajmującej się szkoleniami między innymi na terenie województwa łódzkiego. Na takie pytania odpowiadamy – wszystko zależy od Ciebie samego.

 

Jak wygląda praca programisty?

Oczywiście wiele osób pyta, na czym właściwie polega praca w branży IT. Co takiego programiści robią, na co dzień. Chyba nikogo nie zadowoli odpowiedź – piszą programy i tworzą aplikacje. Codzienna praca w dziale IT w każdej firmie polega na rozwiązywaniu zagadek. – Trochę jest podobna do pracy Sherlocka Holmesa, chociaż może mniej emocjonująca. Szukamy rozwiązań problemów i odpowiedzi na pytania pracowników firmy, która nas zatrudnia – opowiada programista z 10-letnim stażem. – Po otrzymaniu zapytania czy problemu, przeprowadzam analizę zagadnienia, znajduję pomysły na rozwiązanie i implementuję – dodaje. Później następuje testowanie rozwiązania, jeżeli nie działa, trzeba wprowadzić poprawki, a jeżeli jest skuteczne – czas na kolejne problemy i wyzwania. I tak dalej. Codziennie nowe zadanie i nowe wyzwanie.

Czy każdy może zacząć programować?

Spróbować może każdy, chociaż oczywiście od predyspozycji danej osoby zależy jak długo nauka potrwa. Nie każdy równie szybko przyswoi sobie nową wiedzę, ale na pewno zawsze warto spróbować. Najważniejsze jest jasne widzenie celu, zapał, cierpliwość i znalezienie radości z wykorzystywania nowych umiejętności – początkowo przy tworzeniu prostych stron internetowych czy aplikacji, a później w pracy przy o wiele bardziej skomplikowanych zagadnieniach. Do tego nie jest potrzebny talent, tego się nie ma we krwi czy genach. Tu liczy się zapał. A później stałe udoskonalanie swoich umiejętności, bo praca w tej branży wymaga stałego śledzenia nowych rozwiązań.

Szkolenia, by osiągnąć umiejętności pozwalające na rozpoczęcie pracy w zawodzie, mogą potrwać kilka miesięcy (około 150 godzin). – Wiek nie jest ważny, liczy się zaangażowanie, to właśnie mówimy swoim kursantom –wyjaśniają fachowcy prowadzący szkolenia w naszej Pracowni Umysłów.

 

Jak nie uczyć się programowania?

Zdecydowanie nie możesz uwierzyć w to, że programowania można nauczyć się z Internetu. Oczywiście pierwsze kroki możesz postawić właśnie tam, ale później przyjdzie czas na naukę z ekspertami. Osobami, które będą potrafiły pomóc Ci odnaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Nie wszystko wyczytasz w sieci. Podstawy owszem. Ale w pewnym momencie zaczniesz potrzebować opiekuna, który podzieli się z Toba swoimi doświadczeniami i wskaże nie tylko rozwiązania, ale pokaże przede wszystkim drogę jak znaleźć odpowiedzi, gdzie ich szukać i nauczy jak się nie poddawać, gdy początkowo problem wyda nam się nie do rozwiązania. Dlatego warto skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez ekspertów.

Gdzie postawić pierwsze kroki?

Jeżeli chcesz zmienić pracę, szukasz nowego zawodu i chcesz poznać tajniki programowania – skorzystaj z naszej oferty. Pracownia Umysłów proponuje szkolenia z programowania dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

 

Dlaczego my?

Dbamy o jakość – nasi szkolący są kompetentni, są praktykami, kochają to, co robią i robią to z pasją. Nasz autorski program jest tworzony specjalnie dla Ciebie. Szkolimy na nowoczesnym sprzęcie, w kameralnych grupach.

 …bo liczy się pasja