Egzamin ósmoklasisty –  nie taki straszny.

Ani się obejrzysz, przyjdzie wiosna, a wraz z nią uczniowie klas ósmych po raz drugi w historii polskiego szkolnictwa napiszą najważniejszy jak dotąd egzamin. Młodzież czeka prawdziwy trzydniowy maraton. Pierwszego dnia, podczas egzaminu z języka polskiego na pewno będą czekały do wyboru dwa tematy: jeden o charakterze retorycznym, np. rozprawka, drugi – twórczym, np. opowiadanie. Trzeba będzie odwołać się do lektur obowiązkowych z siódmej i ósmej klasy. Na wykonanie zadań przewidziano 120 minut. Drugiego dnia uczniowie będą mieli już tylko 100 minut na rozwiązanie zadań z matematyki, zmagając się z większą niż dotychczas liczbą zadań praktycznych, obliczając rabaty, ceny, procenty. Zdecydowanie wyższą wagę będą też miały nielubiane przez uczniów zadania na dowodzenie. Trzeciego dnia egzaminacyjnego maratonu odbędzie się 90-minutowy egzamin z języka obcego nowożytnego. Oprócz zadań zamkniętych będzie co najmniej jedno zadanie otwarte, sprawdzające umiejętności czytania, słuchania, znajomość funkcji językowych, gramatyki, leksyki i pisania. Każdy z egzaminów będzie składał się ze sporej liczby zadań otwartych, wymagających uważnej analizy treści i elementów graficznych, co dla ósmoklasistów może okazać się prawdziwym wyzwaniem.

Na pewno już teraz uczniowie odczuwają niepokój. Na szczęście nikt nie musi się martwić tym, że obleje ten wielki sprawdzian – podsumowanie zdobytej w szkole podstawowej wiedzy. Zdają go wszyscy uczniowie, jednak nie każda zdobyta liczba punktów otwiera drzwi do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. Obok osiągnięć na świadectwie i w konkursach ogłaszanych przez kuratoria, bardzo istotnym kryterium rekrutacji jest wynik z egzaminu ósmoklasisty, który stanowi aż 50% możliwych do zdobycia punktów rekrutacyjnych. Dzieci muszą być naprawdę systematyczne, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Nie można odkładać nauki i powtórek na ostatnią chwilę. Nie można uczyć się wzorów matematycznych na pamięć. Trzeba zrozumieć ich konstrukcję. Na pewno zaprocentuje to w warunkach presji i stresu, ale także będzie bardzo pomocne w rozwiązywaniu zadań na dowodzenie.

 

Dobre przygotowanie do egzaminów z języka obcego można połączyć z rozrywką. Oglądając seriale wystarczy spróbować robić to bez lektora. Aby opatrzyć się z pisownią, można wybrać napisy w oryginalnym języku z czasem rezygnując i z nich, bo słuchanie to również bardzo ważna część egzaminu i warto ją ćwiczyć. Czytając lektury z kanonu lektur siódmej i ósmej klasy, trzeba robić staranne i dokładne notatki, do których łatwo wrócić.  W 2020 roku pierwszy egzamin odbędzie się już 21 kwietnia. Tykający zegar bezdusznie odmierza czas i przybliża ósmoklasistów do tego, co nieuniknione. Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty. W natłoku szkolnych obowiązków, testów, niezliczonej liczby kartkówek, zadań domowych pozostaje niewiele czasu na powtórzenie, usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy z poszczególnych przedmiotów. Tutaj z odsieczą przychodzą kursy przygotowujące do egzaminów ósmoklasisty. Pracownia Umysłów jest gwarantem doświadczonych fachowców z każdego przedmiotu, miłej atmosfery, kameralnych grup, co przekłada się na wysoką skuteczność. Doskonałe wyniki z egzaminów oraz wzorowe świadectwo otwierają nowy etap, umożliwiają nowe decyzje, ale też stawiają przed nowymi wyzwaniami. Wybór szkoły średniej w dużej mierze determinuje przyszłą karierę zawodową młodego człowieka. Nie czekajcie dłużej. Zadbajcie o siebie. Wybierzcie pracowniaumyslow.pl